Збірник студентських наукових праць:
Діяльність гуртка «Славістичні студії»
Науковий клуб «Славістичні студії» (СНГ – студентський науковий гурток) створений при кафедрі світової літератури і порівняльного літературознавства. Членами гуртка є здобувачі вищої освіти ОП «Середня освіта. Польська мова і література», ОП «Польська мова і література та англійська мова», ОП «Чеська мова і література» за першим (бакалаврським рівнем вищої освіти), ОП «Польська мова і література та англійська мова» (за другим, магістерським, рівнем вищої освіти) Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
Діємо з ентузіазмом!
Академічний клуб дослідження українсько-європейських літературних і культурних зв’язків, польської, чеської мов та літератур у їх взаємозв’язках з українською мовою і літературою, проблем перекладу, історії культурного розвитку карпатського регіону діє у контексті дослідницької теми кафедри світової літератури і порівняльного літературознавства: «Літературний процес і творча індивідуальність письменника: компаративний та теоретико-літературний аспекти» і створений у 2020 році. Студенти як першого, так і другого (магістерського) рівнів вищої освіти галузі викладання польської мови як іноземної та польської і чеської літератур і культур залучаються до різноманітних заходів, що сприяють розвитку компетентностей у викладанні польської та чеської мов та літератур, європейської культури, наукових досліджень у галузі компаративістики та історії польської літератури, питань історико-літературного розвитку Карпатського регіону, ораторського мистецтва.
Метою наукового гуртка є залучення обдарованих студентів, найбільш здібних і талановитих, схильних до науково-дослідної роботи; набуття навичок наукової та практичної роботи; організація наукової діяльності здобувачів. Ми можемо похвалитися тим, що співпрацюємо із територіальними громадами, школами, бюро перекладів «Сага-ПП», Коломийським педагогічним коледжем, Літературно-меморіальним «Музеєм Івана Франка» у Криворівні, корпорацією «Буд Експрес Груп», від якої отримали подяку, сприяємо розвиткові індивідуальної освітньої траєкторії студентів, академічної мобільності, здобувачів вищої освіти, розвиткові soft skills молодих людей.
Студенти мають можливість долучитися до наукових конференцій, зустрітися із учнями шкіл, беруть участь у різноманітних заходах як місцевого, так і обласного рівнів, зокрема «Вінцензівських читаннях», які стали вже доброю традицією.
На засіданнях гуртка студенти-магістранти, дослідники бакалаврату виступили із доповідями, представивши результати власних наукових досліджень.
Група досліджень компаративістики і перекладу також організовує багато заходів, спрямованих на популяризацію української, польської, чеської культур: Вінцензівські читання, фєричне святкове дійство «Ой як же було ізпрежди віка…», вечори пам’яті «Не зорі падають із неба, зірки ідуть у небеса» видатних науковців-літературознавців: Марка Веніаміновича Теплінського, Володимира Григоровича Матвіїшина, Юрія Ібрагімовича Султанова, Мирослави Степанівни Медицької-Хороб, різдвяні зустрічі, виступи на «Дні відкритих дверей» факультету філології, поїздки просвітницького краєзнавчого характеру, робота в архівах.
У рамках реалізації Міжнародного проєкту «Вплив ситуації війни на навчання і поведінку учнів українського походження, які навчаються в Польщі й в Україні» було проведено вебінари зі студентами факультету філології. Організаторами виступили наші партнери др Станіслава Назарук та др. Барбара Соколовська із Академії Бяльської імені Івана Павла ІІ, що у місті Бяла Подляска (республіка Польща) у співпраці із кафедрою світової літератури та доктором педагогічних наук, професором Оленою Будник. Це також була чудова нагода для усіх перевірити власні педагогічні навички та реалізувати на практиці оригінальні педагогічні ідеї.
Теми досліджень стосуються не лише аспектів української, польської і європейських культур, але й актуальних проблеми літературознавчої компаративістики, історико-літературних аспектів науки про літературу, важливих проблем творчості польських, чеських та українських письменників. Учасники гуртка взяли участь у щорічній науковій конференції викладачів, студентів й аспірантів, опублікували тези доповідей у наукових виданнях України.
Формула гуртка залишається відкритою – нові ідеї цінуються та охоче реалізовуються. Кожен, хто вирішив приєднатися до нас, має можливість реалізувати свої наукові інтереси, а також розвивати власні наукові здібності: Наступне засідання заплановано на весну 2025 року.
Професор Ігор Козлик, доцент Тамара Ткачук, доцент Ірина Спатар, доцент Данило Рега є керівниками дослідницької групи.
Із вересня 2024 року до ради гуртка входять:
керівник: доктор філологічних наук, професор Козлик Ігор Володимирович;
наукові керівники: Ткачук Тамара Олексіївна (організатор гуртка); доцент Ірина Спатар; доцент Данило Рега;
секретар – Ольга Химин.
На кафедрі діє гурток у межах комплексної теми “Літературний процес та творча індивідуальність письменника: компаративний аспект” (державний реєстраційний номер 0112U000597). План наукового гуртка