Спеціальність «Чеська мова і література» в Державному вищому навчальному закладі «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» була відкрита в 2013 році. Того ж року був оголошений набір на дану спеціальність. Біля її витоків були: ректор університету – Ігор Цепенда, професор кафедри міжнародних відносин – Михайло Нагорняк, завідувач кафедри слов’янських мов – Микола Лесюк і завідувач кафедри світової літератури – Ігор Козлик.
У той час основні мовознавчі та літературознавчі дисципліни, з огляду на кваліфікацію, яку починали здобувати тодішні студенти, проводили старший викладач кафедри слов’янських мов Віра Дерев’янко та викладач кафедри світової літератури (пізніше світової літератури і порівняльного літературознавства) Данило Рега.
Усвідомлюючи те, що без напрацювання міжнародного співробітництва неможлива підготовка висококваліфікованого спеціаліста, за ініціативи Данила Реги та Віри Дерев’янко в 2014-2015 рр. були розпочаті перемовини про співпрацю між Факультетом філології ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» та Філософським факультетом Університету імені Масарика в м.Брно та Філософським факультетом Університету імені Палацького в м.Оломоуц.
Результатом обговорень тексту співробітництва стали підписання офіційних договорів між інституціями. Вони передбачали організацію і проведення спільних міжнародних конференцій, співробітництво у наукових проектах і подальшою публікацією матеріалів, здійснення індивідуального обміну, стажування студентів, аспірантів та викладачів, наукові консультації, рецензування дипломних робіт, опонування дисертаційних робіт та екскурсійні поїздки.
Щоправда перше стажування (2015 р.) студенти-богемісти здійснили в інший навчальний заклад Чеської Республіки, договір із яким був підписаний до відкриття спеціальності, а саме в Карловий університет (м.Прага). Отриманий досвід спонукав як викладачів, так і самих студентів ще активніше долучитися до успішного функціонування даної спеціальності.
Весною 2016 року Факультет філології ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» радо прийняв перших студентів із Університету імені Масарика, а вже восени того ж року перші студенти з України поїхали по обміну в чеський університет. З того часу між нашими інституціями налагодилися тісні зв’язки й щороку відбувався обмін нашими студентами (винятком став період пандемії SARS-CoV-2).
У 2016 році освітньо-професійна програма «Чеська мова і література» була оновлена й затверджена Вченою радою ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» та введена в дію 01.09.2016 р. Навчальний план був оновлений у відповідності до вимог часу, побажань студентів і за результатами проведених опитувань.
Період 2017-2019 рр. характеризувався продовженням напрацьованої моделі функціонування спеціальності «Чеська мова і література» в двох площинах: з урахуванням регіонального контексту та міжнародної співпраці.
У 2019 році освітньо-професійну програму було оновлено та приведено у відповідність до Стандарту вищої освіти України зі спеціальності 035 Філологія для першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, Довідника ЄКТС та Європейських стандартів і рекомендацій забезпечення якості освіти.
Протягом 2014-2019 рр. чимало лекторів відвідали Факультет філології, зокрема ті, чия спеціальність чи/та фахові зацікавлення корелювалися із спеціальністю «Чеська мова і література». Так, зокрема Факультет філології відвідали: Петр Шестак (Чеський центр (м.Львів)), Станіслав Туміс (Карловий університет), Рената Желакова (Карловий університет), Мартін Путна (Карловий університет), Луція Їлкова (Академія наук Чеської Республіки).
На початку 2020 року спеціальність «Чеська мова і література» успішно пройшла акредитацію на 5 років згідно вимог Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО). Оцінювання проводилося за наступними критеріями:
Критерій 1. Проектування та цілі освітньої програми
Критерій 2. Структура та зміст освітньої програми
Критерій 3. Доступ до освітньої програми та визнання результатів навчання
Критерій 4. Навчання і викладання за освітньою програмою
Критерій 5. Контрольні заходи, оцінювання здобувачів вищої освіти та академічна доброчесність
Критерій 6. Людські ресурси
Критерій 7. Освітнє середовище та матеріальні ресурси
Критерій 8. Внутрішнє забезпечення якості освітньої програми
Критерій 9. Прозорість та публічність
Зазначимо, що за всіма критеріями освітня програма «Чеська мова і література» отримала високі оцінки.
Ця акредитація підтвердила, що всі, хто причетний до функціонування освітньої програми на правильному шляху. Під час роботи над акредитаційною справою Данило Рега та Віра Дерев’янко (в майбутньому – експерт із акредитації НАЗЯВО) підсумували усю пророблену роботу та окреслили вектори подальшого розвитку спеціальності. Так, унікальність освітньої програми «Чеська мова і література» в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника полягає у тому, що в ній ураховані галузевий і регіональний контексти, адже українська діаспора є найчисельнішою на території Чехії, тому в регіоні наявна необхідність функціональної комунікації на міждержавному рівні. У освітній програмі «Чеська мова і література» врахована тенденція до євроінтеграції та розвитку культурних зв’язків із Чеською Республікою і чеськомовними та україномовними спільнотами за її межами.
Окремо хочемо відзначити те, що викладачі, які забезпечують функціонування освітньої програми «Чеська мова і література», у найрізноманітніший спосіб намагаються удосконалювати навчальний процес задля формування необхідних компетенцій у здобувачів вищої освіти, які забезпечать високий рівень їхньої конкурентоспроможності та затребуваності на ринку праці. Одним із інструментів досягнення цього є активний розвиток міжнародної співпраці в освітній, науковій, проектній та культурній галузі задля розвитку потужностей Факультету філології і кафедр, людського капіталу та регіону. Через жорсткі епідеміологічні заходи в останні три роки, міжнародну діяльність довелося скоротити, однак останній реалізований проєкт у межах освітньої і наукової співпраці доводить правильність нашої діяльності.
У квітні 2019 року завідувач кафедри світової літератури і порівняльного літературознавства, доктор філологічних наук, професор Ігор Козлик перебував у м. Брно (Чеська Республіка), де на запрошення директора Інституту славістики Факультету Філософії Масарикового Університету доктора філологічних наук, професора Іво Поспішіла прочитав студентам відділення «Українські студії» блоковий курс лекцій «Літературознавчий аналіз тексту / твору в умовах сучасної міжнаукової і міжгалузевої взаємодії», а під час офіційних зустрічей було відзначено важливість співпраці, були окреслені вектори подальшої кооперації, а також констатовано дієвість підписаного раніше договору про співпрацю. Зазначимо, що за результатами відвідин, у 2020 році у м.Брно була надрукована монографія Ігоря Козлика «Літературознавчий аналіз художнього тексту/твору в умовах сучасної міжнаукової та міжгалузевої взаємодії» за редакцією Галини Миронової і Іво Поспішила.
27 жовтня 2021 року відбулася непересічна подія для усієї української богемістики – на базі кафедри світової літератури і порівняльного літературознавства Факультету філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника була організована Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «VІІ Султанівські читання. Українська літературознавча богемістика в іманентній, компаративній і методико-літературній площині». Цей захіл зібрав практично всіх богемістів з усієї України, а також із інших країн, зокрема Чехії і Білорусії. Окрім наукових доповідей, важливою частиною конференції стало проведення круглого столу «Перспективи богемістики в освітньому просторі України», в якому взяли участь представники Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Київського національнго університету імені Тараса Шевченка, Львівського національного університету імені Івана Франка та Ужгородського національного університету. Під час зустрічі учасники обмінялися досвідом популяризації богемістики серед абітурієнтів, організації навчального процесу та міжнародної діяльності. Погоджено, що всі університети мають схожі проблеми зі спеціальністю «Чеська мова і література», відтак були обговорені можливі кроки задля їх вирішення. Зокрема, основною спільною проблемою була невелика кількість охочих серед випускників шкіл на цій спеціальності. Якщо говорити про даний аспект у межах Факультету філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, то щороку, починаючи з 2013 року, кількість вступників на 1 курс зменшується. Так, з 2013 по 2022 рр. на спеціальність (згодом освітню програму) «Чеська мова і література» вступило 77 студентів, не завершили навчання – 11 студентів. Це при тому, що протягом 9 років було проведено 61 стажування для наших студентів, тобто, навчаючись на даній освітній програмі, кожен має можливість бодай один раз побувати на стажуванні у Чеському університеті – партнері.
Викладачі всіляко намагаються допомогти професійно зростати майбутнім філологам-богемістам, перекладачам, тому на волонтерських засадах студенти залучаються до перекладацької діяльності (переклад різножанрової літератури, проекти, організовані Івано-Франківською міською радою). Колишня студентка Анастасія Пернаровська була призеркою перекладацького конкурсу імені Сюзанни Ротт. Випускники 2019 року були залучені до перекладу українською мовою книги «Чеські стопи в Україні. Історія чеського села Мала Зубівщина» (під керівництвом ст. викл. кафедри слов’янських мов Віри Дерев’янко). Саме зараз три студентки 3 курсу проходять семестрове стажування по програмі ERASMUS+ в університеті імені Палацького в Оломоуці, а одна студентка 4 курсу є переможницею стипендійної програми від Університету імені Масарика (м.Брно, Чеська Республіка) й отримала можливість семестрового навчання у цьому університеті.
Якщо говорити про сильні та слабкі сторони нашої програми, то беручи до уваги високі вимоги до професійного та інтелектуального розвитку фахівців, динаміку сучасного ринку праці, необхідність орієнтації здобувачів освіти на його конкретні сегменти, можна виокремити сильні сторони:
– студентоцентрична зорієнтованість;
– фахові дисципліни з чеської мови, а також окремі дисципліни вільного вибору читаються чеською чи англійською мовами;
– співпраця (на основі угод) із вузами-партнерами Чеської Республіки, у рамках якої студенти мають можливість певний період навчатися у чеських університетах;
– завдяки підписаному договору із Чеським центром у Києві можливі додаткові заняття з носієм чеської мови та робота із проектами, які надають можливість студентам отримати професійне стажування.
Слабкою стороною освітньої програми є відсутність програми подвійних дипломів, однак робота в цьому напрямку ведеться.
Перспективами розвитку освітньої програми упродовж найближчих років є:
- введення перекладацької практики, подальше розширення мобільності викладачів і студентів;
- реалізація програми подвійних дипломів із університетами Чеської Республіки;
- удосконалення варіативну частину освітньої програми, що відобразилося б у пропозиції та паралельному викладанні актуальних для здобувачів освіти курсів (зокрема збільшити практичну складову);
- спрямованість на реальну участь здобувачів освіти у міжнародних та всеукраїнських грантових програмах;
- подальший пошук партнерів для надання здобувачам широких можливостей професійного стажування.
У 2023 році спеціальність «Чеська мова і література» в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника святкуватиме 10-річчя з моменту заснування. За цей час були успіхи та невдачі, але ми впевнені, що викладачі та студенти, які разом творять спеціальність «Чеська мова і література» на Факультеті філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, заслуговують на те, щоб вона й надалі існувала задля подальшого зміцнення українсько-чеських відносин.