У новий рік з новою книгою

Січень 2025 року позначився виходом нової книги Ігоря Козлика – доктора філологічних наук, професора, завідувача кафедри світової літератури і порівняльного літературознавства, яка має назву «Поетичні інтерпретації–3».

На цю подію відгукнувся у Фейсбуці Євген Баран – відомий український критик, кандидат філологічних наук, доцент, доцент кафедри української літератури ПНУ імені Василя Стефаника.

Текст, який він розмістив у вказаній соцмережі, настільки конкретний, що не потребує якихось доповнень.

Євген Баран написав наступне:

«***

Чи хочуть москалі війни?

У тиші запитайте ви.

І скаже тиша вам ота,

Що важить їм лише війна.

Спитайте ви у тих солдат,

Що під березами лежать, –

І їхні скажуть вам сини,

Що тільки москалі, що тільки москалі,

Що лиш москаль жада війни.

За землю не лише свою

Вмирав солдат у ту війну,

А щоби люди на землі

Спокійно спати не могли.

Спитайте лицемірів тих,

Брехали що про мир для всіх.

Тій вірні пам’яті вони,

Бо тільки москалі, бо тільки москалі,

Бо лиш москаль жада війни.

І звикши проливати кров,

Бажають сильно, щоби знов

Солдати падали в бою

На землю знову не свою.

Спитайте ви у матерів,

Дружин, і дочок, і синів,

І знов тоді збагнете ви,

Що тільки москалі, що тільки москалі,

Що лиш москаль жада війни.

Збагне і докер, і рибак,

Збагне і робітник й батрак,

Усі збагнуть, що лиш вони,

А саме москалі, а саме москалі –

Що лиш москаль жада війни.

Що тільки москалі, що тільки москалі,

Що лиш москаль жада війни.

(Ігор Козлик. Поетичні інтерпретації–3. Івано-Франківськ. 2025).

Професор, завкафедри світової літератури ПНУ Ігор Козлик видав третю книжечку «Поетичних інтерпретацій», у яку поряд з перекладами і переспівами віршів російських поетів (Борис Пастернак, Геннадій Шпаліков, Валентин Гафт, Осип Мандельштам), включив переспіви з репертуару Паоло Конте, Жільбера Беко, Леонарда Коена, Леоніда Утьосова, Сергія і Тетяни Нікітіних, пісню Гурія Синичкіна. Завершує ці переспіви і переклади поетичний варіянт, власне переробка пісні з репертуару Марка Бернеса, слова Євгена Євтушенка «Хотят ли русские войны».
Особливість видання в тому, що Ігор Козлик подає свої коментарі і примітки, де вказує, особливо, що тичеться сучасних авторів, їхню роль і сприйняття московсько-української війни. Фактично, автор і дослідник літератури показав, як в майбутньому, звертаючись до творів класиків російської літератури, потрібно їх коментувати, не загортаючи нічого у папірці, розкриваючи імперську суть того чи инчого автора, які літературу використовували як ідеологічний додаток до популяризації і поширення рускаво міра. У такому плані ці поетичні інтерпретації Ігоря Козлика є важливим кроком у фаховому осмисленні літератури нашого споконвічного північного ворога».

(Див.: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02cDHkLYvT7hV7z4dJK1URF4q8jH1sdaQdRY4tq1PTg3jenCqeMdnnDUZ7tXFxFofCl&id=100000462867300 ).

 

Переглянути і завантажити  книжку Ігоря Козлика «Поетичні інтерпретації-3» можна тут: https://drive.google.com/file/d/1iigXOEL362cT7opkGU2-cusWZ96ckh7m/view?usp=sharing